Botanic Lab - компания за интериорно и екстериорно озеленяване проектиране, реализация и поддръжка и продуктови иновации в озеленяването.
Компанията ни е лидер на националния пазар в областта на интериорното озеленяване. До момента компанията има над 300 проекта, близо 250 клиента и реализирано озеленяване на около 200 хил. кв. м, от които над 60% са офис площи.
Botanic Lab разработва продуктово портфолио, което включва повече от 10 продукта, преминали фазата на прототипиране, производство и многократно продавани на пазара. От 2018 г. компанията работи върху внедряването на технологични иновации в продуктите в сътрудничество с партньорски организации.
Успехите на компанията ни в сферата на развитието на технологични продукти за озеленяване са :
- финансиране на проекта Green Workplace, Better Work life от Innovation Norway в направление Green Manufacturing за развитие на продукта Botanic Wall, 2022
- финалисти на Националния финал на състезанието Climatelaunchpad 2018;
- финалист в национален конкурс SeewBan - менторска програма на Women Business Angels Network в Югоизточна Европа;
- част от успешните истории на стартъпи на инициативата Grow with Google.
От 2022 година екипът ни работи усилено по разработването на прототип за умна вертикална градина – Botanic Wall. Продуктът има заявка да бъде иновация на световно ниво що се отнася до софтуерна разработка и продуктов дизайн.
Botanic Wall предоставя възможност за интелигентно, дистанционно управление на интериорно озеленяване, оптимизиране на ресурси, подобряване на условията на средата в затворените градски пространства и измерване на показатели за здравословна среда (замърсяване на въздуха, влажност, осветеност и други).
Botanic Wall е иновация, която не само оказва положително въздействие върху затворените, обществени пространства, но също така помага на мениджърите на публични сгради да създават и поддържат по-здравословна работна среда в постпандемичната ситуация.
Нашият продукт е фокусиран върху пазара на интелигентни офис системи сградна автоматизация, където иновациите дават възможност на хората да работят по-продуктивно и в оптимални здравословни условия. Размерът на глобалния пазар на тази индустрия беше оценен на 31,37 милиарда долара през 2020 г. и се очаква да достигне 90,63 милиарда долара до 2030 г.
Целта му е да се подобри качеството на средата в затворените пространства, благодарение на растения - шумоизолация, подобряване на влажността, абсорбиране на фини прахови частици и вредни електромагнитни вълни. Растенията също намаляват стреса нива и повишаване на производителността. Продуктът има ефективна във времето поддръжка благодарение на интелигентни системи за управление и осигурява оптимизиране на разходите за използване на енергия и вода. Интелигентната система от ново поколение на Botanic wall може да бъде дистанционно управлявани чрез мобилно приложение, където потребителите могат да регулират: осветлението, температурата, влажността и системата за напояване. Приложението също така ще предлага цифрови насоки за подобряване на условията на работа, благодарение на събирането на данни и даването на съвети за по-здравословни работни/обществени зони. Продуктът позволява персонализиране на дизайн, размер и функции, които могат да добавят допълнителни доходи.
Botanic Wall ще използва съответните глобални стандарти и най-добри практики за производство и експлоатация на устойчиви продукти.
Като първи целеви обекти са: офис сгради, големи офис пространства, коуъркинг и други публични сгради. Целта ни е да достигнем офиси на компании, позиционирани в гъсто населени градски райони, които трябва да се справят с предизвикателствата с работните си места с отворен план и коуъркинг и търсят решения, които ще помогнат за създаването на безопасна, желана и здравословна работна среда. Моментът е много подходящ от икономическа гледна точка, заради трансформацията на публичните пространства след старта на пандемията Covid 19.
B бъдеще Botanic Wall и неговата технология има голям потенциал да се използва и в други обществени пространства – болници, училища, търговски центрове и други.
Нашият бизнес модел се основава на глобална партньорска мрежа (B2B), месечно абонаментно обслужване на интелигентна поддръжка и в допълнение планираме да съхраняваме и използваме събирането на данни от софтуера като бъдещ бизнес модел.
Интелигентната система и нейните функционалности осигуряват и управление на ресурсите (използване на вода и енергия), като по този начин гарантират ефективност на разходите и отговорно потребление.
С производството на един нов интелигентен продукт Botanic Wall ще бъдат постигнати 8274 тона спестявания на CO2 емисии до края на 2023 г. в сравнение с със стандартните решения за вертикално озеленяване на пазара. Това е продиктувано от използването на устойчиви суровини за изработката на вертикалните модули на системата, както и самият корпус на продукта – създадени от рециклирани материали.
С производството на новия интелигентен продукт Botanic Wall ще се постигне годишно намаляване на потреблението на енергия - 2,11 мегаватчаса в сравнение с потреблението на енергия, необходима за производството на стандартната вертикална градина със същите размери.
Новият интелигентен продукт Botanic Wall ще постигне годишни спестявания от 1460 литра потребление на вода, оптимизирайки го до 730 литра годишно, в сравнение с потреблението на вода, необходима за поддръжката на стандартната вертикална градина (2190 литра годишно).
Този проект има за цел не само да разработи продукт за продажба на международния пазар, но и да създаде универсална технология, която да можем да внедрим в други продукти, предназначени за използване в интериора/ екстериора на обществени пространства, или да продаваме самата технологична иновация.
Botanic Wall има социално и екологично положително въздействие върху средата и нейните обитатели. Следвайки след пандемичната ситуация в световен мащаб, това е дългосрочно търсен ефект за създаване и поддържане на затворена обществена среда, а именно предоставяне на решения за безопасност, социална дистанция и здраве.
В края на 2022 година работихме тясно с експерти от екипа на Resonator и благодарение на ресурсите и технологиите, които предоставя това пространство успяхме да изградим, тестваме и създадем първите прототип на един от най-важните компоненти на системата на Botanic Wall – кутията за позициониране на растителността.
Прототипът на кутията-кашпа има иновативен дизайн и функционалност спрямо съществуващите на пазара решения.
В Resonator имахме възможност да направим 3D принтиране на първите варианти на този прототип, да отчетем подобрения в дизайна и практичността, което е ключово за ефективността на умната вертикална градина.